БАВНО ГОТВЕНЕ – АГНЕШКО С ПРАЗ

Температурите и времето, които се използват при Бавното готвене са близки до Су вид готвенето. Ето вижте:
-Су вид от 54.5° до 67° С,
-Нискотемпературно готвене от 68° до 85° С,
-Бавно готвене от 86° до 110° С.

Защо да готвим бавно?

Защото така ще:

  • Запазите ценните витамини и минерали в храните;
  • Имате по-вкусна храна, в която ще са запазени естествените сокове и не е прегоряла;
  • Спестите пари и време;
  • Бъдете модерни.

Всъщност бавното готвене е изначален подход, който съвремието преоткрива. Само се замислете, че някои традиционни български ястия се приготвят по 2-3 дни. Например истинското чеверме. Агнето се маринова 1-2 денонощия и се пече цял ден върху жар от огън, горял цяла нощ. А който е опитал истинско чеверме, никога не забравя вкуса му.

Защо се запазват хранителните вещества?

Защото храната се приготвя на много ниска температура, която рядко надвишава 110 градуса, а при някои ястия е дори 60-70 градуса. За сравнение витамините и минералите започват да се разпадат при температури над 150-160о С.


Как храната става по-вкусна?

Като не се подлага на температурни стресове. Така продуктите се сготвят постепенно, не се изсушават рязко, не прегарят и се запазват естествените им сокове. Ако готвите с подправки, им давате достатъчно време да освободят ароматите си и да овкусят ястието.

Модерно ли е?

Категорично да. Все повече професионални и хоби-готвачи ползват специални уреди за бавно готвене. Но дори и да нямате такива, може да си закупите от нашият е-магазин: www.shop.sousvide.bg .

Днес съм решил да Ви представя една рецепта за Бавно готвене на агнешко с праз. Този път няма да я готвим на Су вид, а по традиционен начин Бавно готвене в троянски глинен гювеч.

НЕОБХОДИМИ ПРОДУКТИ
(за 4 литров гювеч:
https://shop.sousvide.bg/produkt/троянски-гювеч-за-бавно-готвене-4-литр/ )

2 кг. агнешко месо
0.500 кг. праз лук
0.200 кг. печурки
0.070 кг. девесил – листа и дръжки
0.100 кг. пресен чесън
0.100 мл. олио
0.200 мл. бира
0.005 кг. подправка „Гергьовче” на SoGood
0.010 кг. сол
0.020 кг. брашно
0.010 кг. червен пипер
20 зърна черен пипер

НАЧИН НА ПРИГОТВЯНЕ
1. Подгответе си продуктите. Измийте месото със студена вода и го подсушете добре. Нарежете го на порции. Обелете праз лука и гъбите. Нарежете праза на тънки полумесеци, а гъбите на половина. В купа смесете олиото, солта и червения пипер и брашното. Разбъркайте. Прибавете месото и хубаво го разбъркайте за да може подправките да го покрият отвсякъде.
2. Намажете троянският глинен гювеч отвътре с олио. На дъното сложете дръжките от девесила и върху него започнете да редите, ред месо, ред праз лук, прибавете листа девесил, зърна черен пипер, скилидки от пресния чесън и отново повторете докато се свърши месото и лука.  Полейте с бирата и захлупете с капака.
3. Сложете в студена фурна и настройте  на 100о С за 10 часа. 

СЪВЕТ
Препоръчително е да работите с прясно агнешко месо. Синият печат означава, че месото е българско, а червеният, че е вносно. За това ястие избрах част от предното бутче и част от ребрата. Както забелязвате освен бирата не слагам друга течност, защото месото и лука ще си пуснат соковете.  Ако нямате троянски глинен гювеч за бавно готвене, може да си поръчате от нашият е-магазин:
https://shop.sousvide.bg/produkt/троянски-гювеч-за-бавно-готвене-4-литр/

Вашият коментар